Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2018-11-14, 18:07 Magdalena Gill

Bydgoscy mistrzowie świata w hip-hopie do lat 7. Trenerka: "Dzieci lubią ten styl"

Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Dzieci z bydgoskiej grupy tanecznej Unique Kids wywalczyły złoty medal w hip-hopie do lat 7 podczas IDO World Championships. - Długo szukałam stylu, który spodoba się tym dzieciom. Hip-hop to był strzał w dziesiątkę - opowiada ich trenerka Katarzyna Bień, szefowa Unique Studio w Bydgoszczy.
Magdalena Gill: Na czym polega kunszt tego tańca w przypadku dzieci? Co oceniają jurorzy?
Katarzyna Bień: Nie ma wielkiej różnicy, czy to są dzieci, czy juniorzy, czy dorośli. Ważna jest technika taneczna i pewność wykonywanych ruchów. 6 i 7-latki tańczące na dużej scenie muszą być naprawdę pewne tego, co robią. Moja grupa intesywnie przez rok pracowała, żeby wyglądało to wszystko naprawdę jak od linijki.

Te dzieci lubią hip-hop?
- Próbowałam przez 2 lata odkryć, co te dzieci lubią. Przechodziliśmy z całą grupą Unique Kidsów - tam jest 17 osób - przez różne style - taniec towarzyski, współczesny, aż jak im w końcu pokazałam hip-hop, to już wiedziałam że to jest ich styl.

Co jest takiego w hip-hopie, co im się podoba?

- Myślę, że po prostu mogą się wyżyć, wyszaleć, wybiegać, wyskakać i spocić.

Łatwo ich opanować? Nie mogą przecież tańczyć, jak chcą.
- Na zajęciach są grzeczni jak aniołki.

A co daje dzieciom hip-hop z perspektywy ich rozwoju czy zdrowia?
- Przede wszystkim dobrą postawę. Poprawia sylwetkę, kondycję ciała i ogólnie zdrowie, bo dziecko się dużo rusza.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko na taki taniec? W jakim wieku?
- Do naszego studia przyjmujemy dzieci już od 3 roku życia. Mamy przypadki nawet młodszych, w wieku 2,5-2,8. Wiadomo, że w ich przypadku to nie jest taniec sportowy, bardziej zajęcia rekreacyjne, ruchowe, mniej taneczne. Chodzi o to, żeby maluchy polubiły to, co robią - polubiły się ruszać, muzykę i inną panią niż przedszkolu czy w domu, bo niektóre dzieci jeszcze nie chodzą do przedszkola i do żłobka, a przychodzą już na tańce.

Rodzice są z nimi na zajęciach?
- Nie ma rodziców. Gdy wpuszczaliśmy rodziców na salę, dzieci od razu chciały się przytulać i tańczyć tylko z rodzicami. Uczymy ich samodzielności i odpowiedzialności

Trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje, żeby tańczyć hip-hop?
Kawałek charakteru trzeba mieć. Taniec współczesny, jazz czy modern skierowany jest do dzieci, które emocjonalnie chcą wyrazić się w tańcu. Nie mówię, że w hip-hopie tak nie jest, ale w tym stylu energia, dynamika ruchu jest bardzo potrzebna. Trochę charakteru też do tego potrzeba, by wyrazić jak mocno chce się to zatańczyć.

Co dalej z 7-letnimi mistrzami świata? Coś jeszcze mogą wywalczyć?

- Kończą karierę jako ta grupa. W tej grupie zostanie tylko dwoje 6-latków - Nikodem i Gabrysia. Będziemy robić casting na dodatkowe 5 osób.

Katarzyna Bień - szefowa Unique Studio Szkoły Tańca w Bydgoszczy, trenerka zespołu Unique Kids, w skład którego wchodzą: Zuzanna Baron, Gabriela Gockowiak, Amelia Knasińska, Nikodem Piórek, Katarzyna Sempowicz-Rożek, Maria Sikorska i Maja Topolewska. Dla pięciu dziewczynek był to już jeden z ostatnich występów w tej grupie. Skończyły 7 lat i nie mogą już startować w tej kategorii wiekowej.
Rozmowa z Katarzyną Bień

Dla rodziny

2019-05-24, godz. 19:45 Wystawa o miłości do (nie)zwykłych dzieci. Przy Gdańskiej 5 w Bydgoszczy „Mamy (nie)zwykłe Dzieci”- to tytuł wystawy otwartej w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. » więcej 2019-05-23, godz. 15:12 Spotkania autorskie, warsztaty, kiermasz książek. Festiwal Literobrazki nie tylko dla dzieci Blisko sto wydarzeń i atrakcji czeka na małych i dużych czytelników podczas 8. edycji Festiwalu Literobrazki w Bydgoszczy. Impreza rozpoczyna się 27 maja. » więcej 2019-05-22, godz. 09:05 Plecak z książkami wędruje po przedszkolach. W nim skarby z „Zakamarków” O istnieniu poznańskiego wydawnictwa „Zakamarki” dowiedziałam się, gdy do mojego domu trafił kolorowy plecak z książkami. Przyniosła go z przedszkola 4-letnia ... » więcej 2019-05-16, godz. 17:55 O prawach w pracy i we własnym biznesie. 7. edycja „Maja Mam” w Bydgoszczy Warsztaty, panele dyskusyjne i prezentacje. Wszystko po to, aby wesprzeć przyszłe i obecne mamy w rozwijaniu strefy życia zawodowego. ”Mam prawo” - to hasło 7 ... » więcej 2019-05-15, godz. 09:14 Będzie koncert i tort. Świętują 99. urodziny św. Jana Pawła II Fundacja 'Wiatrak' zaprasza w sobotę (18 maja) na koncert pt. “Cieszcie się i radujcie”, z okazji 99. urodzin Jana Pawła II. » więcej 2019-05-14, godz. 18:31 Bydgoskie Półkolonie 2019. Zajęcia w wakacje za darmo, opłata tylko za posiłki Prawie 5 tys. uczniów z bydgoskich szkół skorzysta w tym roku z półkolonii organizowanych przez miasto. Od 24 czerwca do 30 sierpnia zaplanowano 325 turnusów ... » więcej 2019-05-13, godz. 10:16 Jazz i rozrywka w pigułce. Akademia Jacka Pelca dla dzieci i młodzieży Akademia Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: Od pulsu serca do rytmów natury - tak zatytułowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadzone w Bydgoszczy przez cen ... » więcej 2019-05-12, godz. 07:02 Poranki Muzyczne świętują 25 lat. W niedzielę jubileuszowy koncert Bydgoska Akademia Muzyczna raz w miesiącu zaprasza dzieci na Poranki Muzyczne. To koncerty, propagujące muzykę klasyczną, podczas których uczelnia wychowuje m ... » więcej 2019-05-11, godz. 19:33 Poznaj historię i tradycje Olendrów. Festyn w Parku w Wielkiej Nieszawce W 2018 roku to miejsce odwiedziło 10 tysięcy osób. A to dopiero początek, bo Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce działa dopiero rok. Z okazji p ... » więcej 2019-05-11, godz. 14:53 Kotek się myje, piesek już szczeka. Moniuszko dla dzieci w Toruniu „Dróżki Pana Moniuszki” i „Kotek się myje, piesek już szczeka”  - to dwa muzyczne wydarzenia weekendowe organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, w r ... » więcej
1234567