Niedziela, 16 czerwca 2019 r.   Imieniny: Aliny, Benona, Anety / Rozgłośnia bydgoska nadała pierwszą audycję stereofoniczną (1973)
Polskie Radio PiK » Patronaty

KONCERTY I FESTIWALE


13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego

13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego
13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego
W dniach 6 - 7 lipca 2019 roku, w Toruniu odbędzie się 13. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Miejscem imprezy ponownie będzie malowniczy Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym, który przepięknie wpisał się w latach poprzednich w krajobraz festiwalu. W tym roku organizator czyli Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych "PROGRES", zaplanował 10 koncertów, oraz tradycyjnie szereg licznych przedsięwzięć wspierających, które złożą się na cały program Festiwalu.

Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej imprezy będzie warszawska formacja TIDES FROM NEBULA, od kilku lat jedna z naszych najbardziej rozpoznawalnych grup, nie tylko w Polsce, ale i po za jej granicami. Zespół obecnie pracuje nad swoim piątym albumem. W Toruniu z pewnością stworzy wspaniałe widowisko, z czego z resztą słynie od ponad dziesięciu lat swojej bogatej kariery.

Dni Moniuszkowskie

Rok 2019 został uznany rokiem Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, twórcy pieśni, operetek, baletów i oper. Należyte uczczenie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872), polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, wychowawcy i żarliwego patrioty stało się ideą przewodnią wielu tegorocznych wydarzeń kulturalnych. Przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi w panteonie twórców narodowych, zerwanie z wizerunkiem kompozytora niepostrzeganego na równi z wybitnymi europejskimi twórcami romantycznymi, wykreowanie jego obrazu jako twórcy pierwszorzędnego, utrwalenie w świadomości społeczeństwa dorobku Stanisława Moniuszki oraz promocja za granicą jego twórczości ukazanej w kontekście dzieł wybitnych kompozytorów XIX w. to główne cele tegorocznych działań prowadzonych na szeroką skalę zarówno w całej Polsce jak i u nas, w Toruniu. Dni Moniuszkowskie organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną rozpoczną się 5 maja recitalem fortepianowym, a zakończą 21 czerwca koncertem symfonicznym Przeboje Moniuszki. Poza wymienionymi wydarzeniami zaplanowano także koncerty i audycje dla dzieci, przemarsz ulicą Moniuszki, spektakl muzyczny i koncertową wersję opery Flis.

KONCERT NA 6 FORTEPIANÓW

KONCERT NA 6 FORTEPIANÓW
KONCERT NA 6 FORTEPIANÓW
Głównymi bohaterami tego niecodziennego w planach Filharmonii koncertu będą wirtuozi fortepianu: Adam Kośmieja, Mariusz Klimsiak, Radosław Kurek, Michał Szymanowski, Paweł Wakarecy, Bartłomiej Wezner, których łączy także fakt, iż prawie wszyscy są absolwentami bydgoskiej Akademii Muzycznej i byli studentami prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Usłyszymy nieczęsto grany koncert Bacha na 4 fortepiany oraz prawdziwą rewelację - 6 fortepianów po raz pierwszy na estradzie w utworze (z 1973) Steve’a Reicha, amerykańskiego kompozytora, jednego z pionierów minimalizmu w muzyce, dwukrotnego zdobywcy prestiżowej nagrody Grammy.

Oda do radości na 40-lecie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Oda do radości na 40-lecie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej
Oda do radości na 40-lecie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej
IX symfonia Ludwiga van Beethovena to najsłynniejsze arcydzieło muzyczne, nazywane sercem całej muzycznej kultury Zachodu. Monumentalny skład wykonawczy - cztery znakomite głosy solowe, chóry z województwa kujawsko - pomorskiego oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mariusza Smolija, są gwarantem najwyższego kunsztu artystycznego.
Zapraszamy do wspólnego świętowania podczas koncertu wieńczącego 40. jubileuszowy sezon artystyczny!

14.06.2019 (piątek), godz. 19:00
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Oda do radości na 40-lecie!

ZAKOŃCZENIE SEZONU

ZAKOŃCZENIE SEZONU
ZAKOŃCZENIE SEZONU
Efektowny finał sezonu artystycznego Filharmonii Pomorskiej pod batutą Kaia Bumanna, w piątek 14 czerwca o 19:00 wypełni wyłącznie dzieło Bizeta, czyli słynne i szlagierowe arie z Carmen. W roli tytułowej opery wystąpi Edyta Kulczak, solistka nowojorskiej Metropolitan Opera. Inne partie solowe wyśpiewają: Katarzyna Trylnik, Tomasz Kuk, Dorota Nowak, Patrycja Wajs i Sławomir Kowalewski. Przed koncertem, o 18:00 porozmawiamy o muzyce z Andrzejem Zborowskim.

24 KAPRYSY NICCOLÒ PAGANINIEGO

24 KAPRYSY NICCOLÒ PAGANINIEGO
24 KAPRYSY NICCOLÒ PAGANINIEGO
24 kaprysy skrzypcowe Paganiniego, które obok etiud są najsłynniejszymi i jednocześnie najtrudniejszymi dziełami tego kompozytora, stawiają wysoką poprzeczką nawet dla współczesnego wirtuoza skrzypiec. Technika gry Paganiniego do dzisiaj budzi zdumienie, nie każdy wiolinista przyjmuje to wyzwanie. Rękawicę podjął 24-letni Michał Nowak, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który jest laureatem pierwszych nagród wielu międzynarodowych konkursów.

SOPRANISSIMO

SOPRANISSIMO
SOPRANISSIMO
SOPRANISSIMO, to trzy śpiewaczki operowe: Agnieszka Adamczak-Hutek, Joanna Horodko, Agnieszka Sokolnicka, które własny talent, pracowitość i umiejętności połączyły w niezwykły muzyczny koktajl – urody, pasji i przyjaźni. Tercet wykonuje najsłynniejsze arie operowe i operetkowe w różnych, czasem zaskakujących i nowatorskich aranżacjach. Koncert poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Tym koncertem pożegnamy się z Melomanami na czas wakacji.