duży kontrast mapa strony
Strona startowa »
Niedziela, 22 lipca 2018 r.   Imieniny: Marii, Magdaleny
  Wojciech Mojzesowicz Stworzenie holdingu, który ustabilizuje rynki rolne, dopłaty do paliw dla rolników i pomoc tym, których gospodarstwa ucierpiały z powodu suszy - to część planu dla rolnictwa, ogłoszonego w środę przez ministra rolnictwa. Czego potrzeba polskiej wsi? Jak należy pomagać rolnikom? Na te i inne pytania odpowiedział gość Rozmowy Dnia, były szef resortu, rolnik i działacz rolniczy, Wojciech Mojzesowicz.


Marcin Kupczyk: Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz premier rządu Mateusz Morawiecki odwiedzili nasz region, byli w Głogowie pod Toruniem, gdzie złożyli kilka obietnic, a wszystkie one dotyczą pomocy rolnikom. Opracowane mają być mechanizmy kompensacji dla tych, którzy zostali dotknięci suszą tak aby jeszcze w tym roku mogli dostać pieniądze, również mechanizmy w postaci utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej, której celem będzie pomaganie rolnikom w ich kłopotach, jak pan ocenia te pomysły?


Wojciech Mojzesowicz: Życzę ministrowi jak najlepiej, bo życzę dobrze polskiej wsi, ale chcę powiedzieć, że tutaj należałoby przejść do szczegółów, bo jeżeli nie ma co wypracować z systemu, jeżeli chodzi o pomoc suszową, dlatego że ten system był wypracowany z jedną zmianą, że gospodarstwa, które mają produkcję zwierzęcą bardzo często nie przekraczały straty 30%, w związku z tym nie trzeba nic nowego wymyślać tylko trzeba na to przeznaczyć pieniądze. Na terenie kraju mamy straty, do tej pory było tak: nieubezpieczeni dostawali 500 zł, a ubezpieczeni 1000 zł. Jeżeli są na to pieniądze, to jest proste, żadnych nowych mechanizmów nie trzeba wymyślać, tylko szybko działać, w październiku powinny pojawić się pieniądze.

Sugeruje pan, że pieniędzy może nie być?

Nie wiem, nie znam budżetu i nie mam o tym pojęcia. Jestem przekonany, że jak premier towarzyszy ministrowi to wspólnie się informują jaki jest problem, jaka jest skala, ile potrzeba pieniędzy.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział podniesienie zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym. Zwrot akcyzy zostanie podniesiony z obecnych 86 do 100 litrów paliwa rolniczego dla tych którzy nie mają produkcji zwierzęcej, a dla tych którzy mają bydło zostanie dołożone dodatkowo 30 litrów paliwa.


Każda złotówka się przyda, ale to jest tylko 14 zł do hektara, dlatego że 86 litrów to złotówka, ta decyzja to jest o 14 zł więcej, biorąc pod uwagę, że paliwo było za 4 zł, dziś jest za 5 zł, w związku z tym spokojnie państwo może to zapłacić. Jeżeli chodzi o dopłatę do produkcji zwierzęcej, ale tu mówi się tylko o bydle, to bardzo dobry kierunek, natomiast skutki finansowe niewielkie, dlatego, że pojawia się pytanie: czy 30 litrów i pełna rekompensata tych 30 litrów, bo to jest niedopowiedziane, czy 30 litrów i zwrot akcyzy? Jeżeli 30 litrów i pełna rekompensata to ponad 100 złotych, to spora kwota do każdej sztuki dużej. Jeżeli natomiast rekompensata złotówkowa - to jest 30 zł do dużej sztuki, to przy cenach wołowiny to jest trzy i pół litra paliwa.

Mateusz Morawiecki i Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedzieli także, że z niektórych spółek skarbu państwa oraz z rynków hurtowych powstanie holding spożywczy, mowa tu była między innymi o takich przedsiębiorstwach jak Polski Cukier czy choćby Elewarr, ma to być jeden z mechanizmów, który ma wesprzeć producentów żywności. Zacytujmy jeszcze raz: "Tworzymy porozumienie gospodarcze, które ma zająć się wsparciem i stymulowaniem rynku" - mówił Jan Krzysztof Ardanowski - "do holdingu zostaną zaproszeni jako współwłaściciele polscy rolnicy".

Myślę, że pomysł bardzo dobry, natomiast każdy z tych pomysłów musi mieć pełną analizę ekonomiczną. Głównym takim motorem ma być Krajowa Spółka Cukrowa - trzeba wyraźnie dzisiaj powiedzieć, że ona jest w bardzo dobrej kondycji, natomiast dzisiaj koszt produkcji cukru jest ponad złotówkę: 1,20 - 1,25, a cukier dzisiaj sprzedaje spółka poniżej kosztów produkcji, ze względu na dumpingowe ceny występujące na rynku. Pomysł świetny, natomiast do tego wszystkiego trzeba dołożyć rachunek ekonomiczny, dlatego, że samą nazwą nie zawalczy się rynku. Według mojej oceny współwłaścicielami Krajowej Spółki Cukrowej są rolnicy, w związku z tym wszelkie decyzje o połączeniach, o przyłączeniach powinny być konsultowane z tą organizacją, z plantatorami którzy są właścicielami i pracownikami, takim właścicielem jest też skarb państwa, dlatego, że dołączanie firm, które są nierentowne byłoby zgubne, dlatego podmiotów przetwórczych, gdzie właścicielem jest skarb państwa, praktycznie już nie ma albo jest bardzo mało i trzeba wyraźnie powiedzieć, że pytanie kto by sfinansował budowanie przedsiębiorstw przetwórczych, albo kto by sfinansował odkupowanie, ale rentownych przedsiębiorstw, co nie zdarza się, bo prywatny właściciel tego nie sprzeda, ale jeżeli by sprzedawał, kto to sfinansuje? Dlatego, że ten koncern nie będzie w stanie sfinansować zakupu, przejmowania firm w których jeszcze są resztówki skarbu państwa, które nie są firmami rentownymi, bo to by się skończyło fatalnie z punktu widzenia ekonomicznego.
POLECAMY

niedziela, 22 lipca 2018, godz.18:05

Od deski do deski W wakacyjnym wydaniu audycji "Od deski do deski" spotkanie z Marcinem Mellerem - dziennikarzem, autorem książek, który był gościem Toruńskiego Festiwalu Książki w Toruniu i promował trzecie wydanie napisanej 7 lat temu, wspólnie z żoną Anną Dziewit-Meller, książki pt. "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji". W audycji także o wystawie ilustrowanych książek znanej toruńskiej ilustratorki Iwony Chmielewskiej. Ekspozycja prezentowana jest w Centrum Sztuki Współczesnej. Do wysłuchania audycji zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Trzy sztylety

Pożar w zakładzie Eko-Chem w Głogowie

Pożar składowiska i hali z surowcami wybuchł w niedzielę na terenie, zajmującego się m.in. przetwarzaniem i recyklingiem tworzyw sztucznych, zakładu Eko-Chem w Głogowie k. Torunia - poinformował dyżurny kujawsko-pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Wskutek pożaru zawaliła się hala z surowcami o wymiarach około 50x40 m. Do gaszenia pożaru skierowano 29 zastępów strażaków. (PAP)

Eksplozja folkloru w Ciechocinku

Niemal 50 zespołów i solistów ludowych prezentuje się od 21 lipca na scenie Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego w Ciechocinku. Do dzisiaj trwa tam 47. Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Prezentacji zespołów startujących w najstarszym i największym festiwalu kujawskiego i dobrzyńskiego folkloru, towarzyszy jarmark sztuki ludowej i tradycyjnego jadła. W sobotę na scenie muszli koncertowej wystąpiły 24 prezentacje folklorystyczne, w niedzielnym programie imprezy w Ciechocinku przewidziane są 23 wyst ...

Kalistenika w Bydgoszczy - bijemy rekord Polski!

Największy trening kalisteniki w Polsce odbędzie się dzisiaj w Bydgoszczy. W hali Artego Arena zbiorą się miłośnicy tego sportu, aby pobić rekord Polski pod kątem liczby uczestników treningu. Ta sztuka udała się w zeszłym roku, kiedy do wspólnych ćwiczeń sta ...
Organizatorzy dzisiejszego treningu kalisteniki w Bydgoszczy, liczą w tym roku na uczestnictwo prawie 500 osób. Wydarzenie jest bezpłatne, a trening będzie dostosowany do sportowców w każdym wieku i płci. Prowadzącym będzie Jordan Ogorzelski, szef kadry trenerskiej i wielokrotny reprezentant Polski na arenie międ ...

Pogodny weekend na Kujawach i Pomorzu

Przyda się lekkie odzienie, ciemne okulary i chłodne napoje. Fot. pixabay.com
Region Kujaw i Pomorza jest pod wpływem lekko podwyższonego ciśnienia. Z zachodu będzie napływać nieznacznie chłodniejsze, suchsze powietrze polarno morskie.
W dzień pogodnie. Temperatura maksymalna od 24°C do 26°C. (Toruń 25°C; Bydgoszcz 25°C; Włocławek 24°C; Grudziądz 26°C; Inowrocław 25°C; Świecie 26°C; Brodnica 24°C; Żnin 24°C). Wiatr słaby, 5-15 km/h, z kierunków zachodnich. Ciśnienie będzie się wahać, w południe wyniesie w Toruniu 1006 hPa, w Bydgoszczy 1004hPa. P ...

Wakacyjny PiKnik w Brodnicy

Czym różni się "pług" od "wołu"? Czy ze starych desek, kolanek hydraulicznych i rur PCV można skonstruować instrument? Co w ruinach zamku robi duch komtura Baldwina von Stahla? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdą Państwo w naszym niedzielnym programie, pro ...
Od godz. 14:00 do 17:00 "Wakacyjny PiKnik" gościć będzie na XII Międzynarodowym Jarmarku Ekologicznym z królewną Anną. Opowiemy o zaletach ekologicznej żywności. Skosztujemy przysmaki przygotowane przez gospodynie. Opowiemy o ciekawej historii brodnickiego zamku. Zajrzymy do wioski ginących zawodów. Rycerzy zapyt ...

Biura polityków PiS zaatakowane przez wandali

Wandale wzięli sobie za cel biura polityków Prawa i Sprawiedliwości na Kujawach i Pomorzu.
W Wąbrzeźnie i Golubiu-Dobrzyniu na oknach i przed lokalami posła PiS Krzysztofa Czabańskiego i Senatora Andrzeja Mioduszewskiego, nieznani sprawcy zostawili napisy "PZPR" i "Czas na Sąd Ostateczny". - To atak polityczny - uważają asystenci parlamentarzystów. Wyjaśnieniem sprawy i ustaleniem tożsamości sprawcó ...

Wakacyjny PiKnik w Tucholi

21 lipca mobilne studio Polskiego Radia PiK pojawiło się na rynku w Tucholi. Fot. Adam Hibner
W trzecią sobotę lipca "Wakacyjny PiKnik" pojawił się na rynku w Tucholi. Po raz 59. odbywają się tam "Dni Borów Tucholskich". Spotkaliśmy się z gospodarzami i opowiadaliśmy o "Dniu Folkloru Borowiackiego".
W trakcie relacji z Tucholi mówiliśmy o Borach Tucholskich, które są największym bogactwem tego terenu. Byliśmy świadkami 7. Historycznego Pochodu Borowiaków. Gościem specjalnym w mobilnym studiu Polskiego Radia PiK był sam Aleksander Doba, patron honorowy "Dni Borów Tucholskich". Były też hafciarki, muzyka myśliws ...

Żołnierze-studenci złożyli w Toruniu przysięgę wojskową

Przysięgę wojskową w kraju złożyło około 2 tysięcy osób. Fot. nadesłane
Chcą służyć Polsce. Studentki i studenci ochotniczego szkolenia, tzw. Legii Akademickiej, złożyli w Toruniu uroczystą przysięgę wojskową.
Studentki i studenci ochotniczego szkolenia, tzw. Legii Akademickiej, złożyli w Toruniu uroczystą przysięgę wojskową
- To wielki dzień dla każdego żołnierza - powiedział wiceminister Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. - Przed Polską, przed rodakami zobowiązują się do obrony Rzeczypospolitej. To ogromne zobowiązanie ale też ogromny zaszczyt, a dla nas - dla sił zbrojnych Rzeczypospolitej - to ogromna wartość. W programie Legii Akad ...

Dachowanie samochodu na autostradzie A1

Trzy osoby zostały ranne w wyniku dachowania samochodu osobowego na autostradzie A1 w okolicach Grudziądza.
Mówi Arkadiusz Piętak, rzecznik kujawsko-pomorskich strażaków
Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z Grudziądza. Osobowym mercedesem podróżowały trzy osoby, w tym jedna kobieta. Auto uderzyło w barierkę i i przewróciło się na dach. Poszkodowani trafili do szpitala. - Do wypadku doszło na 107. kilometrze płatnego odcinka autostrady A1 przed Grudziądzem - mówi Arkadius ...

"Dzień Folkloru Borowiackiego" w Tucholi

W Parku Zamkowym czekają ludowi rzemieślnicy, a także miejscowe potrawy. Grafika: toktuchola.pl
Borowiacy mają dzisiaj swoje święto. Dokładnie w południe w Tucholi rozpoczął się "Dzień Folkloru Borowiackiego". W Parku Zamkowym czekają ludowi rzemieślnicy, a także miejscowe potrawy jak choćby maca borowiacka, kluski z kapustą i polewka maślana.
Głównym punktem święta jest "Historyczny Pochód Borowiaków", w trakcie którego ponad 400 mieszkańcy Borów Tucholskich przemaszeruje w strojach historycznych od ulicy Karasiewicza do Parku Zamkowego. Organizatorzy spodziewają się również około 100 gości z Bydgoszczy i Torunia. Start widowiskowego pochodu o godzinie ...
Jubiler Domino
Wąbrzeźno zaprasza!
Abonament
Na antenie TVP 3 Bydgoszcz

niedziela, 22 lipca 2018, godz.17:30

"Ogródek bez ogródek" – program edukacyjny Szlachetny urok i zniewalający zapach to nie jedyne przymioty róż. Królowa kwiatów może poszczycić się także różnorodnością. Dzięki pracy hodowców wybierać możemy spośród ponad 4 tysięcy odmian, z których niektóre biją rekordy długości kwitnienia, inne natomiast wykazują niebywałą odporność na niekorzystne warunki i nawet po deszczu wyglądają uroczo. W programie wszystko o uprawie, pielęgnacji i o nowych odmianach róż.
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę