Polskie Radio PiK
z 21 lutego 2019 roku
0:00 Nuty i minuty
6:00 Zawsze Dzień Dobry

W programie: najświeższe informacje z Kujaw i Pomorza, co pół godziny najważniejsze doniesienia z regionu, kraju i świata ; o 6:50 poradnik językowy Jerzego Bralczyka "Słowo o słowie", o 7:40 "Ekspresem przez historię", serwisy sportowe (7:05, 8:05), przegląd prasy, serwisy drogowe (6:45, 7:15, 7:45), tematy, które warto wyjaśnić, opinie mieszkańców, rekomendacje, propozycje kulturalne, ciekawostki, bilety na filmy, koncerty czy spektakle teatralne, a do tego "Rozmowa dnia" i dużo muzyki na dobry początek dnia.
9:00 Regionalny Punkt Widzenia

Temat - "Współczesny patriotyzm": 1) Dbałość o język ojczysty (poprawność, sensowne i konieczne zapożyczenia, eliminacja wulgaryzmów, etyka języka) 2) Etos romantyczny a pragmatyczna obywatelskość 3) Patriotyczna codzienność (dbanie o środowisko, szacunek, życzliwość, propagowanie naszych sukcesów w wielu dziedzinach życia, np. w kulturze, eliminowanie szkodliwych stereotypów). Goście: prof. Roman Leppert - pedagog UKW, dr Michał Cichoracki - socjolog i filozof WSG, Anna Michalak - psycholog, dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK
10:00 PiKtogramy

Magazyn PiKtogramy - zapowiedzi wydarzeń w regionie – koncertów, spotkań autorskich, wystaw, festiwali, konkursów, a także akcji prozdrowotnych, konferencji naukowych, imprez plenerowych. O 11:45 "Czytamy dla Ciebie" - kolejny odcinek powieści.
12:00 Magazyn Informacyjny
Najważniejsze doniesienia z kraju i regionu.
12:10 Pytać każdy może
Od 1 stycznia weszła w życie znowelizowana z inicjatywy prezydenta ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej. Teraz z darmowych porad prawników mogą korzystać wszyscy, których nie stać na taką usługę. Gdzie można szukać pomocy i w jakich sprawach zgłaszają się mieszkańcy naszego regionu, o tym porozmawiamy m.in. z przedstawicielami Bydgoskiego Stowarzyszenia Pomocy Prawnej oraz Biura Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy Rodzinie w Toruniu.
13:00 Strefa Dobrego Nastroju

Relaks, dobra muzyka oraz ważne i ciekawe informacje, wydarzenia ze świata kultury. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie! Proponujemy spotkania z ciekawymi artystami. Mówimy o premierach filmowych. Zapraszamy na koncerty, przedstawienia i wystawy. W cyklu „Kalejdoskop Rozmaitości” omawiamy premiery kinowe. W cyklu "Historia Muzyką Pisana" przypominamy ważne daty i wydarzenia ze świata muzyki. Prezentujemy najnowsze albumy znanych, cenionych i lubianych wykonawców. A płyty te mogą trafić do naszych słuchaczy. O 14:45 poradnik językowy "Słowo o słowie" - prof. Jerzego Bralczyka.
15:00 Magazyn Informacyjny
Najważniejsze doniesienia z kraju i regionu.
15:07 Popołudnie z nami

Puls regionu w reporterskich relacjach oraz dyskusja z udziałem Słuchaczy i Internautów
16:30 Bliżej życia

Reportaże z całego regionu, sprawy, które bolą i bulwersują - chcemy być blisko codziennych problemów, chcemy wysłuchać, pomóc.
17:00 W dobrym tonie

Ambitna i oryginalna muzyka , która nie mieszcząc się w modnych trendach , wprowadzi słuchacza w inny, zapomniany, lepszy świat... Bieżące informacje muzyczne, wydarzenia kulturalne, recenzje i premiery.
18:00 MSU - Muzyka Spoza Układu

W audycji powiemy o zbliżającym się sobotnim koncercie Skalpel Big Band w Toruniu, premierowo zaprezentujemy też nagranie zespołu MUV z Suwałk.
19:00 Rock around

Im dalej w luty, tym gęściej od nowości! Tym razem uśmiechniemy się do Słuchaczy wypatrujących brzmień pod flagami DREAM THEATER. Nowojorczycy mają na Kujawach i Pomorzu pokaźną i wierną ekipę fanów. Nie gorzej w kraju nad Wisłą radzi sobie z sympatią TOBIAS SAMMET - szef niemieckiego EDGUY, powracający co jakiś czas na czele międzynarodowego projektu AVANTASIA. W czwartkowym paśmie rockowym czerpać będziemy właśnie z tego źródła. Na tle twórczości RIVERSIDE wspomnimy zmarłego 3 lata temu Piotra Grudzińskiego, gitarzystę i współtwórcę sukcesu warszawskiego zespołu.
20:00 Magazyn - Na Zdrowie!

W programie: Z najnowszego raportu epidemiologicznego wynika, że tylko w ubiegłym tygodniu z powodu powikłań pogrypowych zmarło w Polsce aż 25 osób, a ponad 250 tysięcy zachorowało na grypę i infekcje grypopodobne. Dane fundacji Watch Health Care pokazują, że wydłużają się kolejki do lekarzy, na wizytę u specjalisty trzeba czekać średnio 4 miesiące. Od początku roku odnotowano już 217 przypadków zachorowań na odrę. Wzrost jest ściśle powiązany z rosnącą liczbą rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali przed toruńskim Urzędem Miasta. Negocjatorzy policyjni w Bydgoszczy przeszkolą ratowników medycznych. Zajęcia rozpoczynają się już 25 lutego. Prawie połowa masek antysmogowych, które zbadał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to, że nie chronią przed smogiem.
21:00 wiadomości + serwis sportowy
21:08 Dwie strony ekranu

Nominowany w tym roku do Oskara w kategorii najlepsze zdjęcia - Łukasz Żal - autor zdjęć do "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego, będzie naszym gościem, w najbliższym wydaniu programu Dwie Strony Ekranu. U nas także echa zakończonego w weekend Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Muzycznie ciąg dalszy krążka "Tomasz Raczek: W kinie. Vol.2"
22:00 Polskim piórem

Idąc za radą Tadeusza Boya Żeleńskiego "odbrązowimy" nieco postać polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. Wszak oprócz genialnego operowania słowem wierszowanym miał także, jak każdy człowiek, swoje wady, przywary i skłonności, które ani na krztyne nie pomniejszają wartości jego dorobku literackiego, a jedynie czynią go bardziej ludzkim, bliższym czytelnikowi,niźli ten, którego znamy z pomników w Warszawie czy Krakowie. Opowiemy jak naprawdę wyglądała owa wiosna, którą opisał w strofach "Pana Tadeusza". Dowiemy się za co Mickiewicz grubym słowem potraktował Juliusza Słowackiego i komu nie był miły zapach mickiewiczowskiej wody brzozowej.