Ludzkim głosem o zwierzętach - porady

Jak zbliżyć się do natury? Jak zadbać o dobrą codzienność psa i kota? Odpowiedzi szukamy w rozmowach z behawiorystą.

W każdy piątek ok godz. 11.20 zaprasza Małgorzata Burchardt.

24 maja 2024

2024-05-24
A dokąd jedziemy? A czy będę mógł pobiegać...? Fot. ilustracyjna/JillWellington/pixabay.com

A dokąd jedziemy? A czy będę mógł pobiegać...? Fot. ilustracyjna/JillWellington/pixabay.com

Wybieramy się na rowerową przejażdżkę i zabieramy ze sobą psa. Czy to dobry pomysł? O ile tylko dojedziemy do miejsca, gdzie nasz pupil znajdzie swoją przestrzeń do zabawy i swoich potrzeb, to oczywiście. Pamiętajmy jednak, że pies też potrzebuje przygotowania. Nie można narzucać jemu tempa swoją jazdą chyba, że mamy przyczepkę lub koszyk. Jeśli pies biegnie obok roweru, może zmęczyć się szybciej niż dojedziemy do celu naszej z nim wyprawy. Ważna jest rasa naszego pupila, jego wiek, wielkość i waga. O czym warto jeszcze pamiętać? Ciekawych rad w spotkaniu z Małgorzatą Burchardt jak zwykle z troską o nasze zwierzaki udziela dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 24 maja 2024

17 maja 2024

2024-05-17
Ładnie pachniesz...! Pójdziemy na randkę? Fot. ilustracyjna/dendoktoor/pixabay.com

Ładnie pachniesz...! Pójdziemy na randkę? Fot. ilustracyjna/dendoktoor/pixabay.com

Maj jest miesiącem miłości, a czy nasz pupil też potrafi się zakochać? Jak najbardziej, jednak zachowuje się w tym czasie zupełnie inaczej niż możemy sobie to wyobrazić :) Niekiedy dla właściciela miłosny stan jego piesków potrafi być kłopotliwy. Z naturą i instynktem jednak trzeba się pogodzić :) Hormony przecież „szaleją”, choć stan ten nie trwa długo. A czy możliwa jest więź miłosna między pieskiem i kotem? Jak najbardziej! I taki stan nie jest zależny od kalendarza i potrzeb biologicznych, a raczej sympatii i przywiązaniu :) O tym w piątkowym spotkaniu z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie mówi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 17 maja 2024

10 maja 2024

2024-05-10
Spacer? Nagródka? Te słowa rozumiem doskonale! Fot. ilustracyjna/sweetlouise/pixabay.com

Spacer? Nagródka? Te słowa rozumiem doskonale! Fot. ilustracyjna/sweetlouise/pixabay.com

Rozmowa z psem zawsze ma sens, nawet jeśli mamy wrażenie, że nie wszystko rozumie. Okazuje się jednak, że rozumie bardzo dużo, ale to właściciele mają kłopot z odczytaniem reakcji zwierzaka. Zatem rozmawiajmy i uczmy się wzajemnie wyrażania i rozumienia naszych reakcji :) Jak taka rozmowa powinna wyglądać? Czy w ogóle pies lubi takie rozmowy? Odpowiedzi na te pytania i ciekawe porady w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie przekazuje dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 10 maja 2024

3 maja 2024

2024-05-06
Że nie daję się uczesać, to od razu trudny charakter? Fot. Janusz Wiertel

Że nie daję się uczesać, to od razu trudny charakter? Fot. Janusz Wiertel

Pieski „z charakterem”! Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście! Ów charakter uwarunkowany jest bardzo indywidualnie i może zależeć od rasy naszego pupila i jego płci, ale i w tych odniesieniach trudno przypisać naszym zwierzakom podobne cechy. Nie zdarzają się dwa takie same pieski. Podobne mogą być zachowania, jednak zawsze szanować trzeba każdą „psią osobowość”. Ważne są również warunki, w których nasz pupil dorasta, cechy właścicieli i podejście z ich strony do zwierzęcia oraz szereg uwarunkowań, które być może nie przyjdą na myśl opiekunowi, a o których w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie mówi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 3 maja 2024

26 kwietnia 2024

2024-04-26
Jeśli będę cierpliwy, pan doktor z pewnością mi pomoże. Fot. ilustracyjna/mirkosajkov/pixabay.comllliii72

Jeśli będę cierpliwy, pan doktor z pewnością mi pomoże. Fot. ilustracyjna/mirkosajkov/pixabay.comllliii72

Wiosna potrafi dokuczyć alergikom w ludzkiej skórze. Czy zwierzętom również? Co wiemy o alergiach nękających nasze pupile? Należy ustalić czy jest to rzeczywiście uczulenie. Okazuje się, że kłopot potrafi pojawić się przy zróżnicowaniu alergii, a dodatkowy przy ustaleniu jej źródła. Przyczyną uczulenia może być środowisko, ale też kontakt czy pokarm. Dobrze jest obserwować przy tym zachowanie zwierzaka, który potrafi się przy tym poważnie okaleczyć. Trzeba jednak pamiętać, że objawy i zachowania mogą być indywidualne. O czym jeszcze warto wiedzieć? Czy podatność na alergie uzależniona jest od rasy naszego pupila? Jak wygląda w tych wypadkach leczenie zwierzęcia? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 26 kwietnia 2024

19 kwietnia 2024

2024-04-19
Gdyby nie ta smycz, podbiegłbym do ciebie! Pan mi jednak nie pozwala! Fot. ilustracyjna/artellliii72/pixabay.comllliii72

Gdyby nie ta smycz, podbiegłbym do ciebie! Pan mi jednak nie pozwala! Fot. ilustracyjna/artellliii72/pixabay.comllliii72

Właściciel bezwzględnie jest odpowiedzialny za swojego pupila. Nie chodzi przy tym jedynie o utrzymanie swojego zwierzęcia, dbałość o jego zdrowie i miejsce w domu, ale także o bezpieczeństwo na spacerach, zarówno dla samego pieska jak i innych spacerowiczów z ich pupilami. Nasz pies jest posłuszny, jednak w niektórych warunkach natura i instynkt mogą obudzić w nim inne zachowania. O czym warto, a o czym trzeba pamiętać, by spacer był przyjemny i bezpieczny dla naszych zwierzaków i dla nas? Ważne zasady i porady w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie przypomina dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 19 kwietnia 2024

12 kwietnia 2024

2024-04-12
Niepożądane zachowania? Taka jest moja natura! Fot. ilustracyjna/dahancoo/pixabay.com

Niepożądane zachowania? Taka jest moja natura! Fot. ilustracyjna/dahancoo/pixabay.com

Czy psy pewnych ras mają skłonności do zaburzeń zachowania? Czy przy tym cierpią i jak im pomóc? Okazuje się, że często mylnie naturę naszego pupila bierzemy za zaburzenia w zachowaniu, ponieważ nie zgadzają się one z naszymi oczekiwaniami. Pies szczeka nadmiernie, kopie w grządkach i na ogół tego nie akceptujemy. Dobrze jednak sprawdzić właśnie cechy natury naszego pupila. Wzorce zachowań nie mają nic wspólnego z zachowaniami niepożądanymi. Gorzej gdy pies zachowuje się dziwnie, okalecza się i ogólnie naraża się na cierpienie. Warto upewnić się czy zwierze nie cierpi przez stres czy frustrację lub doświadczenia z przeszłości. A może po prostu się nudzi? Jak zwykle najlepszym sposobem na pokonywanie takich stanów jest adekwatne do wieku i rasy pieska zużycie energetyczne, a takie zapewnia długi i pełen swobody spacer! Co jeszcze możemy zrobić dla naszego pieska? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 12 kwietnia 2024

5 kwietnia 2024

2024-04-05
O taaaak! W wodzie to ja mogę długo! I nic mnie nie boli :) Fot. ilustracyjna/CoKel/pixabay.com

O taaaak! W wodzie to ja mogę długo! I nic mnie nie boli :) Fot. ilustracyjna/CoKel/pixabay.com

Rehabilitacja zwierząt, albo jak kto woli zoofizjoterapia! Kilka lat temu pojęcie, o którym mało kto słyszał, a dzisiaj dziedzina polecana przy różnych dolegliwościach naszych pupili. Warto jednak zapoznać się z jej zakresem i koniecznością stosowania jej wobec naszych zwierząt. Ciekawości nigdy za dużo, bo przecież chodzi o zdrowie i dobrą kondycję naszych psiaków, kociaków i innych stworzeń. Powinniśmy być przekonani, że terapeucie doskonale wiedzą, jak obchodzić się z naszym zwierzęciem. Dobrze jest w tym uczestniczyć, uczyć się, zadawać pytania, by umieć reagować na boleści i złe dni naszych pupili. O czym powinniśmy wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę? U kogo szukać pomocy? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 5 kwietnia 2024

29 marca 2024

2024-03-29
Że co? Że „za krótki” jestem? Ja ci pokażę! Fot. ilustracyjna/IlonaBurschl/pixabay.com

Że co? Że „za krótki” jestem? Ja ci pokażę! Fot. ilustracyjna/IlonaBurschl/pixabay.com

26 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Jamnika. Często mówimy o nich żartobliwie „jamniory” albo „psy z metra”, ale są z pewnością inspirujące i inteligentne. Ich atrakcyjność objęta jest aż dziewięcioma rasami, ale nie zawsze dopasować się mogą do swojego domu. Są bardzo aktywne, a zatem trzeba wziąć pod uwagę „szkody”. Wykorzystując jednak swoją ciekawość i aktywność, jamniki doskonale sprawdzają się na polowaniach. Nie znoszą bezczynności i chętnie zagospodarują wolny czas właściciela czy inne domowe zwierzęta, angażując je do wspólnej zabawy. Potrafią być głośne i w swojej „wypowiedzi” wytrwałe! Bywają bardzo zaborcze i trudne do ułożenia, a jednak kochane i o wielkim sercu :) Co jeszcze warto wiedzieć o jamnikach? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt niezwykle barwnie i ciekawie opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 29 marca 2024

22 marca 2024

2024-03-22
Wioosnaaa! Radosna! Wszystko tak pachnie i nęci... Fot. ilustracyjna/furry_portraits/pixabay.com

Wioosnaaa! Radosna! Wszystko tak pachnie i nęci... Fot. ilustracyjna/furry_portraits/pixabay.com

Przyszła wiosna i nasze pieski zaczynają ją wyraźnie odczuwać. Nęcące zapach, szalejące hormony i oglądanie się za partnerką bądź partnerem. Do tego zmiana sierści na odpowiednią dla nowego sezonu. Pobudzenie i większa potrzeba ruchu! Właściciele wybierają się na dłuższe spacery, ale z takimi nie należy szarżować. Trzeba też zwrócić uwagę na budzące się do aktywności kleszcze! Do tego wszechobecne alergeny. Istne wiosenne szaleństwo, z którym trzeba się odpowiednio zmierzyć. O czym warto, a o czym trzeba pamiętać? Ciekawych rad w rozmowie z Małgorzatą Burchardt udziela jak zwykle dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 22 marca 2024
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę