Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza

Cykl „Lubię tu być” to wyprawy w najciekawsze i najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym zakątki Pomorza i Kujaw:
  • od malowniczych zakoli Wdy we Wdeckim Parku Krajobrazowym po zalesione tereny i ciekawostki przyrodnicze Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego;
  • od wyprawy kajakowej szlakiem Brdy w Tucholskim Parku Krajobrazowym - jednym z najpiękniejszych szlaków w Europie - po rowerowy wypad do Kruszwicy i nad Gopło do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia;
  • od wypoczynku nad jeziorami i w lasach Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego poprzez fascynujące nadwiślańskie krajobrazy i zabytki Zespołu Parków Krajobrazowych Nad Dolną Wisłą, aż po malowniczy krajobraz falistych pól, rozsiane pomiędzy nimi niewielkie osady, czyste jeziora i kompleksy leśne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Po prostu: „Lubię tu być”… Zaprasza Dariusz Gross.

Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza przybliżają Państwu:
Monika Kaczyńska, Agnieszka Marszał i Marcin Doliński.

Program dofinansowany z budżetu samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

30 września 2023

2023-09-30
Do malowniczego Górzna zaprasza wszystkich Monika Kaczyńska. Fot. facebook.com/mojegorzno

Do malowniczego Górzna zaprasza wszystkich Monika Kaczyńska. Fot. facebook.com/mojegorzno

U progu października, choć w pierwszym tej jesieni odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być”, Monika Kaczyńska zabiera Słuchaczy do Górzna. To liczące niewiele ponad 1300 mieszkańców miasto jest jednym z najpiękniejszych nie tylko na Kujawach i Pomorzu, ale również w Polsce. Nie dziwi zatem rosnąca rzesza odwiedzających, a pogodna jesień sprzyja wycieczkom, choćby szlakami Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego kuszącymi sympatyków wypraw pieszych i rowerowych. W każdy z tych sposobów można dotrzeć choćby do styku trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Połączenie rekreacji z uprawianiem amatorskiego sportu i podziwianiem walorów natury proponuje choćby „Sztafeta do Trójstyku”, zapewniająca udział w grach pozwalających odkryć ciekawostki przyrodnicze oraz historyczne Górzna i okolic. Jak mówią - „w Górznie bywa różnie” – miasteczko pełne jest skarbów, a trafić do nich można właśnie wchodząc tutaj na trasę „geocachingową”.

16 września - Kcynia! Miasto Jana Czochralskiego

2023-09-16
Dom w Kcyni, w którym urodził się Jan Czochralski. Fot. nadesłane

Dom w Kcyni, w którym urodził się Jan Czochralski. Fot. nadesłane

W kolejnym wrześniowym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być” Marcin Glapiak zaprasza do Kcyni, miasta dumnego z Jana Czochralskiego, który tutaj urodził się w 1885 roku. To najczęściej cytowany naukowiec na świecie i nazywany „ojcem elektroniki”. Do jego najważniejszych osiągnięć należą: radiomikroskop - pierwowzór skaningowego mikroskopu analizującego, stop do łożysk kolejowych zwany „metalem B” oraz tzw. „metoda Czochralskiego” czyli metoda otrzymywania monokryształów powszechnie wykorzystywana przy produkcji układów scalonych.

Profesor Jan Czochralski pochodził z wielodzietnej wielkopolskiej rodziny rzemieślniczej. Był ósmym dzieckiem Franciszka Czochralskiego i Marty z Suchomskich. W 1904 roku wyjechał do Berlina, gdzie podjął studia w zakresie chemii. Karierę naukową zrobił właśnie w Niemczech. W 1917 roku przeprowadził się i osiadł we Frankfurcie nad Menem. Tam koncern Metallbank und Metallurgische Gesellschaft zatrudnił go i zorganizował dla jego potrzeb specjalne laboratorium, w którym mógł w pełni realizować swój naukowy geniusz. W 1928 roku Jan Czochralski wrócił do Polski na zaproszenie Ignacego Mościckiego, chemika, profesora Politechniki Warszawskiej i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W kraju objął kierownictwo w Katedrze Metalurgii i Metaloznawstwa na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Zorganizował także Instytut Metalurgii i Metaloznawstwa, który współpracował z Politechniką Warszawską.

O wybitnym naukowcu w rozmowie z Marcinem Glapiakiem opowiada Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego w Kcyni.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 16 września 2023 - Kcynia! Miasto Jana Czochralskiego

2 września 2023 - Dolina serów i wina

2023-09-02
Do „Doliny serów i wina” zaprasza Marcin Doliński

Do „Doliny serów i wina” zaprasza Marcin Doliński

Z początkiem września w radiowym cyklu „Lubię tu być” Marcin Doliński zaprasza do Doliny Dolnej Wisły gdzie smak na najważniejsze znaczenie. O tym miejscu mówi się „Dolina serów i wina” i to określenie najlepiej oddaje charakter tego połączenia, które rozsławiło wytwórców z Doliny Dolnej Wisły na całą Polskę. Popularność serów i win odnajduje sobie szacunek nie tylko u stałych nabywców, ale doceniana jest przez smakoszy i jurorów w licznych konkursach. Właśnie w naturalnych warunkach Doliny Dolnej Wisły, jej mieszkańcy nauczyli się czerpać z natury to co najlepsze. Sery „Spod Czarcich Gór” „Sery Adamczyk” oraz produkty z „Winnicy przy Talerzyku” są tego najlepszym przykładem. O tutejszych walorach serów i win, a także o tym co trafia do „koszyka kociewskiego” mówią: Marta Suchomska ze Starostwa Powiatowego w Świeciu, Iwona Karolewska - Sekretarz Powiatu Świeckiego oraz Mirosława Gołyska z Koła Gospodyń Wiejskich w Belnie. Smacznego :)
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 2 września 2023 - Dolina serów i wina

19 sierpnia 2023 - Brodnicki Park Krajobrazowy

2023-08-19
Do Brodnickiego Parku Krajobrazowego zaprasza Monika Kaczyńska. Fot. facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy

Do Brodnickiego Parku Krajobrazowego zaprasza Monika Kaczyńska. Fot. facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy

Wybierając się do Brodnickiego Parku Krajobrazowego mamy w czym wybierać. Możemy cieszyć się ogromem lasów, które odkrywają piękne tereny i szlaki dla turystyki pieszej, rowerowej oraz konnej. Możliwość oddychania pełną piersią, w końcu to „zielone płuca Polski” Moc atrakcji przyrodniczych i frajda dla tych, którzy lubują się w utrwalaniu jej w pamięci swoich aparatów. Można spotkać łosia, a ścieżki edukacyjne z pewnością wzbogacą naszą wiedzę. Kilkadziesiąt jezior, czyli „małe Mazury” i Drwęca z pewnością przypadną do gustu amatorom turystyki kajakowej. W rozmowie z Moniką Kaczyńską, o walorach krajobrazowych i turystycznych Brodnickiego Parku Krajobrazowego opowiada jego dyrektor Sławomir Seroka.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 19 sierpnia 2023 - Brodnicki Park Krajobrazowy

5 sierpnia 2023 - W dworze i muzeum najwyższego marynarza

2023-08-05
Do Dworu Marzeń w Sielcu zaprasza Katarzyna Rodziewicz. Fot. facebook.com/DworMarzenSielec

Do Dworu Marzeń w Sielcu zaprasza Katarzyna Rodziewicz. Fot. facebook.com/DworMarzenSielec

O ile ktoś z Państwa zamierza w najbliższym czasie odwiedzić Pałuki, to koniecznie zobaczyć trzeba Dwór Marzeń w Sielcu. Ten zespół dworsko-parkowy pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, kryje w sobie niezwykłą historię. Kiedyś dwór należał do admirała Józefa Unruga – twórcy Marynarki Wojennej w Polsce okresu międzywojennego oraz obrońcy Helu podczas kampanii wrześniowej w roku 1939. W dworze urządzona została „Izba Admiralska”, która jest jedynym w Polsce i Europie muzeum posiadającym pamiątki związane z admirałem Unrugiem. Dodatkowa atrakcją dworu jest otaczający go park krajobrazowy, który uznany został za najbardziej wartościowe założenie sztuki ogrodowej na Pałukach. W parku znajduje się aż 21 pomników przyrody, są to m.in. lipy drobnolistne, dęby szypułkowe i bezszypułkowe, klony-jawory, czerwony buk, platan i wiązy. Spacerując po parku natrafimy też na dworską nekropolię z 11 grobami, gdzie spoczywają m.in. rodzice admirała Józefa Unruga, jego stryj Henryk i hrabia Adolf Potworowski. O Dworze Marzeń w rozmowie z Marcinem Glapiakiem z Polskiego Radia PiK opowiada Katarzyna Rodziewicz, właścicielka Dworu Marzeń i kustosz muzeum poświęconego osobie admirała Józefa Unruga.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 5 sierpnia 2023 - Dwór Marzeń w Sielcu

22 lipca 2023 - Wioska Górnicza w Pile

2023-07-22
Do Górniczej Wioski w Borach Tucholskich zaprasza Marcin Doliński

Do Górniczej Wioski w Borach Tucholskich zaprasza Marcin Doliński

U nas węgiel to przeszłość – w kolejnym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być” Marcin Doliński zaprasza ciekawych atrakcji Kujaw i Pomorza do Górniczej Wioski w Pile niedaleko Tucholi. Tutaj przeszłość łączy się z teraźniejszością, a sama Górnicza Wioska to nie tylko stara zabytkowa kopalnia węgla brunatnego, a przede wszystkim miejsce spotkania historią blisko przyrody oraz z edukacją i dobrą zabawą dla całej rodziny. „Opieramy się o historię kopalń, które funkcjonowały tutaj 100 lat temu, ale też edukujemy na bazie choćby ciekawostek przyrodniczych promujących Bory Tucholskie” mówi Agnieszka Weyna - prezes Przedsiębiorstwa Społecznego Górnicza Wioska. Tutaj nie można się nudzić, choćby poszukując skarbu nawet schodząc pod ziemię. Można bezkarnie postrzelać z procy i wsiąknąć w atmosferę XIX wieku. Amatorzy smaku mogą spróbować regionalnych dań, skorzystać z bazy noclegowej i z pewnością przyhamować tempo współczesnego życia :)
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 22 lipca 2023 - Wioska Górnicza w Pile

8 lipca 2023 - Po zdrowie do Wieńca Zdroju, Ciechocinka i Inowrocławia

2023-07-08
Po zdrowie na Kujawy i Pomorze zaprasza Agnieszka Marszał. Fot. Adam Droździk

Po zdrowie na Kujawy i Pomorze zaprasza Agnieszka Marszał. Fot. Adam Droździk

Półmetek spotkań w radiowym cyklu „Lubię tu być” za nami. W pierwszym lipcowym odcinku spoglądamy na Kujawy jako na centrum srebrnej turystyki. Nasz region nacechowany tradycją uzdrowiskową i świetną infrastrukturą gwarantującą seniorom zdrowy wypoczynek. Na uzdrowiskowej mapie Kujawsko-Pomorskiego odnajdujemy Wieniec Zdrój, Inowrocław i Ciechocinek.

Uzdrowisko Wieniec-Zdrój przyjmuje kuracjuszy już od 100 lat, oferując ponad 70 różnych zabiegów leczniczych z użyciem własnych naturalnych surowców: wód leczniczych siarczkowych, mineralnych z zawartością selenu, a także borowiny, a do tego wyjątkowy mikroklimat ponad stuletnich lasów sosnowych.

Inowrocław to trzecie z kujawskich uzdrowisk. Istnieje od 1875 roku. „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław położone jest na terenie malowniczego Parku Solankowego liczącego dziś ponad 85 hektarów. Ogrody zapachowe, ukwiecone aleje oraz stawy tworzą tutaj niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju. Sercem Parku Solankowego są tężnie. Nową atrakcją dla turystów i kuracjuszy jest Pijalnia Wód „Inowrocławianka” z pierwszą w województwie kujawsko-pomorskim Palmiarnią. W sezonie letnim w Parku Solankowym w Inowrocławiu organizowane są też liczne koncerty, występy i imprezy pod gołym niebem. Wiele z nich odbywa się w muszli koncertowej, Teatrze Letnim oraz na scenie aranżowanej przy solankowych tężniach.

Ciechocinek jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce i gminą, w której seniorzy stanowią największy odsetek mieszkańców na tle całego kraju. Słynne ciechocińskie tężnie zbudowano 200 lat temu i od tamtej pory solanka jest wykorzystywana do celów leczniczych. Wśród atrakcji są: tarasy i grota solankowa, Muzeum Warzelni Soli, fontanna Grzybek oraz dywany kwiatowe. Ciechocinek jest też znany w kraju z organizacji festiwali i koncertów. Walory Ciechocinka w rozmowie z Agnieszką Marszał podkreślają: Jarosław Jucewicz - burmistrz Ciechocinka, seniorzy oraz kuracjusze.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 8 lipca 2023 - Wieniec Zdrój, Ciechocinek i Inowrocław

24 czerwca 2023 - Skansen w Kłóbce

2023-06-24
Do skansenu w Kłóbce po odpoczymek wśród zieleni i zwierząt z dala od miejskiego zgiełku i pospiechu. Fot. muzeum.wloclawek.pl

Do skansenu w Kłóbce po odpoczymek wśród zieleni i zwierząt z dala od miejskiego zgiełku i pospiechu. Fot. muzeum.wloclawek.pl

Letnim już szlakiem radiowego cyklu „Lubię tu być” zaglądamy z Agnieszką Marszał do skansenu w Kłóbce, gdzie na pikniku pod kujawskim niebem świętowane jest 30-lecie tego urokliwego miejsca.

Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół.

Na terenie skansenu, nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki wznosi się dwór z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska — jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. Dodatkową atrakcją skansenu są organizowane co roku: w ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Ożywają wtedy tradycyjne warsztaty, zapomniane już zajęcia i zwyczaje. W rytm muzyki ludowej odtwarzane są tańce regionalne.

Codziennie (oprócz poniedziałków) można tu przyjechać i odpocząć wśród zieleni i zwierząt z dala od miejskiego zgiełku i pospiechu... W rozmowie z Agnieszką Marszał do skansenu w Kłóbce zaprasza Beata Wąsik z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 24 czerwca 2023 - Skansen w Kłóbce

10 czerwca 2023 - Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie

2023-06-10
„Las wa przywita, a ludzie ugoszczą” - do Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie zaprasza Marcin Doliński

„Las wa przywita, a ludzie ugoszczą” - do Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie zaprasza Marcin Doliński

W kolejnym odcinku cyklu „Lubię tu być” zaglądamy z Marcinem Dolińskim do Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. To nie niesamowite miejsce łączy przyrodę i ludzi w jedną całość. Ta więź pomiędzy naturą i człowiekiem została nagrodzona przez UNESCO.

2010 roku 2 czerwca powstał 11. i największy rezerwat biosfery w Polsce. Powołanie rezerwatu jest owocem prawie 20-letniej współpracy środowisk naukowych, władz samorządowych i organizacji pozarządowych w celu ochrony tego cennego pod względem przyrodniczym i kulturowym obszaru. Nadanie temu obszarowi międzynarodowej rangi, marki rozpoznawalnej na całym świecie z pewnością przyczyni się do promocji Borów Tucholskich jako obszaru, na którym rozwój ekonomiczny idzie w parze z ochroną przyrody, krajobrazu i dziedzictwa kulturowego w myśl szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju. Co więcej, jeszcze bardziej uwrażliwi mieszkańców regionu na proekologiczne sposoby użytkowania ekosystemów oraz na tworzenie harmonii pomiędzy społeczeństwem i przyrodą. O wdziękach Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie opowiada Daniel Siewert - dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 10 czerwca 2023 - Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie

27 maja 2023 - Brodnicki Park Krajobrazowy

2023-05-27
Na progu Mazur. Fot. facebook.comBrodnicki-Park-Krajobrazowy

Na progu Mazur. Fot. facebook.comBrodnicki-Park-Krajobrazowy

W ostatnią sobotę maja Dziś odwiedzamy Brodnicki Park Krajobrazowy - to piękne tereny, których poznawanie umożliwiają znajdujące się tu szlaki turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej oraz konnej. Możliwości aktywnego spędzania czasu w tym terenie jest wiele, nie tylko w ciepłe dni, ale również przez cały rok. O tym w rozmowie z Moniką Kaczyńską przekonują: Sławomir Seroka - dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz jego zastępczyni Małgorzata Gutowska.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 27 maja 2023 - Brodnicki Park Krajobrazowy
Są piękne, wyjątkowe i stanowią wizytówkę naszego województwa. Z jednej strony pokazują jego ogromną wartość przyrodniczą, którą trzeba chronić, a z drugiej zachęcają do wypoczynku z dala od zgiełku miast…

Parki Krajobrazowe Pomorza i Kujaw to prawdziwe skarby przyrody i tereny wyjątkowo cenne pod względem kulturowym i środowiskowym!
W sobotę w audycji
„Wsłuchaj się w region”
o godz. 10:30
„Lubię tu być”

zaprasza
Dariusz Gross

KALENDARIUM SPOTKAŃ:
            • 4 marca 2023
            • 18 marca 2023

            • 1 kwietnia 2023
            • 15 kwietnia 2023
            • 29 kwietnia 2023

            • 13 maja 2023
            • 27 maja 2023

            • 10 czerwca 2023
            • 24 czerwca 2023

            • 8 lipca 2023
            • 22 lipca 2023

            • 5 sierpnia 2023
            • 19 sierpnia 2023

            • 2 września 2023
            • 16 września 2023
            • 30 września 2023

            • 14 października 2023
            • 28 października 2023

            • 4 listopada 2023
            • 18 listopada 2023

            • 2 grudnia 2023
            • 16 grudnia 2023
            • 30 grudnia 2023
Lubię tu być!
Program dofinansowany
z budżetu samorządu
Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę