II Forum Praktyków Animacji i Edukacji Kulturowej w ramach programu Nowe Współrzędne - Terenowy Dom Kultury, MCK w Bydgoszczy Kinoteatr Rondo - ChDK, Chełmińskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. 3-4.10.2023r.
2023-09-29
Bydgoskie Dni Projektowe - Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, ul. Mennica 10 w dniach 6-8 10.2023r.
2023-10-03
Festiwal skierowany jest nie tylko do profesjonalistów i profesjonalistek związanych z branżą projektową, ale przede wszystkim do każdego, kto w aktywny sposób kształtuje swoją przestrzeń. Jak przekonują organizatorzy, miłośnicy i miłośniczki pięknych przedmiotów oraz twórczego podejścia do życia świetnie się w nim odnajdą.
Druga edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 6-7-8 października 2023 r. w Bydgoszczy, a wystawa czasowa w jej ramach będzie dostępna w Młynach Rothera do końca stycznia 2024 r. Na festiwal składają się m.in. wystawa, warsztaty, spotkania, konkurs dla młodych projektantów, strefa kreatywna dla najmłodszych.
Młyny Rothera - organizator Festiwalu - to jedna z największych bydgoskich inwestycji ostatnich lat. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Fundacja Bochińskich, a kuratorką festiwalu jest Beata Bochińska - była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i autorka bestsellera “Zacznij kochać dizajn”
Patronat medialny - Radio PiK
Turniej Prezesów XX-lecia Bydgoskiego Klubu Golfowego - Bydgoszcz ul. Konna 65 (Myślęcinek) 07.10.2023r.
2023-09-29
Noc z Rejewskim - Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - 7 października 2023r. w budynku biblioteki przy ulicy Skłodowskie-Curie 4
2023-10-03
Bydgoszczy zapraszają mieszkańców miasta na Noc z Rejewskim, która odbędzie się 7 października w budynku biblioteki przy ulicy Skłodowskie-Curie 4.
Impreza poświęcona patronowi rozpocznie się o godz. 16.00.
Program wydarzenia:
od godz. 16.00 – zajęcia otwarte dla uczestników
Poznajemy książki z rozszerzoną rzeczywistością
Szyfrowanie z Rejewskim
Gry planszowe
Symulator Enigmy
Szachy plenerowe
Zajęcia w starej szkole;
Poznajemy pismo Braille`a i inne
godz. 17.00 – poczęstunek
godz. 17.45 – wykład o Marianie Rejewskim oraz wręczenie nagród w konkursie „Moja psorka
bohater”
godz. 19.20 – multimedialny pokaz laserowy przed budynkiem biblioteki dla mieszkańców
Bydgoszczy
Impreza jest częścią
Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego „Troska o siebie, troską o świat” Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5 13.10.2023r.
2023-09-16
* profilaktyka zdrowia psychicznego - wykłady dotyczące, np. odporności psychicznej, wspierania siebie, redukcji stresu oraz prezentacja aktywności, które wspierają zdrowie psychiczne, np. joga, medytacja, relaksacja dźwiękiem, arteterapia;
* ścieżki dla osób w kryzysie - prezentacja ścieżek, którymi może pójść osoba zmagająca się z kryzysem zdrowia psychicznego. Tutaj zaprezentują się podmioty, które zajmują się leczeniem osób w kryzysie zdrowia psychicznego, np. Centrum Zdrowia Psychicznego przy szpitali im. dra A. Jurasza, czy Centrum Medyczne Gizińscy, ale także poradnie zdrowia psychicznego, gabinety psychoterapeutyczne, Zespół Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia, Fundacja Pro Omnis, Klub Marzenie 50+ itp.;
* destygmatyzacja osób z doświadczeniem kryzysu - prezentacja prac osób z doświadczeniem kryzysu, przede wszystkim pacjentów CZP przy szpitalu Jurasza, wykład o tym, jak wspierać osoby w kryzysie, wykład o asystentach zdrowienia nowym zawodzie dla osób z doświadczeniem głębokiego kryzysu.
Konferencja Naukowa pt. Nowoczesne Metody Statystyczne w Badaniach Medycznych,Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza; Marii Skłodowskiej Curie 9, Bydgoszcz 13-14.10.2023r.
2023-09-04
Spotkajmy się w Bydgoszczy - mieście wody, muzyki i medycyny - z którym związani byli światowej sławy matematycy: Jerzy Spława-Neymann i Marian Rejewski. W programie warsztaty (MatLab, Statistica, PQStat) oraz referaty dotyczące najnowszych osiągnięć pracowników naukowych z Bydgoszczy oraz całej Polski. Na piątkowy wieczór planowane jest wspólne wyjście uczestników na koncert jazzu lub do muzeum farmacji.
Strona konferencji: https://iscb.cm.umk.pl
Konferencja objęta jest honorowym patronatem Prorektor ds. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oraz Dziekana Wydziału Farmaceutycznego.
XIII Bydgoski Festiwal Nauki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w konsorcjum z Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Collegium Medicum UMK, Bydgoską Szkołą Wyższą, Wyższą Szkołą Gospodarki 19-22.10.2023r.
2023-09-27
19 października 2023 r. – Start Day
Inauguracja XIII Bydgoskiego Festiwalu Nauki.
20 października 2023 r. – Lab Day
Dzień dedykowany wszystkim tym uczestnikom, którzy pragną zajrzeć do zazwyczaj mało dostępnych zakamarków uczelnianych laboratoriów. W pracowniach naukowych uczelni odbywać się będą liczne warsztaty, doświadczenia, symulacje, pokazy eksperymentalne. Naukowcy przybliżą zainteresowanym fascynujący świat nauki, otworzą drzwi swoich laboratoriów i po raz XIII udowodnią, że jest on otwarty na potrzeby społeczne, dostępny dla każdego.
21 – 22 października 2023 r. – Science Week
Weekend pełen naukowych atrakcji został zaplanowany w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. W ciągu dwóch dni będzie można wziąć udział w licznych wykładach, warsztatach, debatach, prelekcjach, pokazach, grach edukacyjnych, spacerach naukowych oraz odwiedzić naukowe stoiska przygotowane przez organizatorów i partnerów Festiwalu.
Bydgoski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową, organizowaną co roku przez środowiska akademickie oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal odbywa się od 2010 roku, a jego maksymą jest hasło: „Złap bakcyla nauki”.
Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką.
Bydgoski Festiwal Nauki jest największym tego typu wydarzeniem w Bydgoszczy. W gronie organizatorów są: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnika Bydgoska im. J.J. Śniadeckich, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa. Nasze wydarzenie oparte jest na projektach z przeróżnych dziedzin nauki, prowadzonych we wszystkich możliwych formach (wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty, dyskusje panelowe, wystawy, koncerty).
Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77 w Toruniu - 25-26.10.2023r.
2023-10-03
W ramach Kongresu odbędą się spotkania panelowe, dyskusje i warsztaty. Całość będzie miała miejsce w nowej siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu w Młynie Kultury. Jednym z punktów programu Kongresu jest przyznanie (po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że będą przyznawane co roku) nagród dla animatorów i mecenasów kultury, Złotych Młynków.
XI edycja konferencji „Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu.” Hasło tegorocznej konferencji: „Zatrudniam, bo warto. Pracuję, bo chcę.” Centrum Kultury „Browar B.“ Włocławek - 26.10.2023r.
2023-10-02
Folkowa Jesień: Balfolk x Céili, Over the Under PUB, Dworcowa 51 (wejście od ul. Bulwary), Bydgoszcz, 28.10.2023r. godz. 18.00
2023-09-28
i związanymi z nią tańcami oraz wypromowanie miasta Bydgoszczy na arenie
balfolkowej w celu wymiany doświadczeń i wiedzy w tym zakresie z innymi miastami
(głównie Toruń i Poznań).
Opis:
Koncert zespołu "Copernicéilidh" w połączeniu z potańcówką!
Zapraszamy na wspólną zabawę w klimatach irlandzko-balfolkowych. Zespół z Torunia wykona dla Was wspaniałe pieśni irlandzkie oraz zagra utwory z tradycyjnych zabaw tanecznych zwanych ceili.
Dla chętnych przed potańcówką odbędą się krótkie warsztaty, które umożliwią wszystkim oswojenie się z tańcami.
Klimaty balfolkowe tworzą niesamowitą atmosferę wspólnej zabawy. Duża część tańców jest wyjątkowo prosta do nauczenia się dla osób początkujących, a jednocześnie pozostawia ogromne pole do interpretacji i wplatania figur zapożyczonych z innych tańców. Utwory, do których tańczymy są tradycyjną muzyką z różnych zakątków Europy.
Ceili natomiast jest tradycyjną zabawą irlandzką/szkocką, gdzie tańce (najczęściej setowe) wykonuje się do muzyki z tych regionów. Niektóre z nich często pojawiają się na potańcówach balfolkowych, np: "Koło Cyrkasyjskie".
Wstęp biletowany na miejscu, 20 zł.
Wejście od strony rzeki Brdy (ul. Bulwary)